Discussion about this post

User's avatar
Sergiu Toader's avatar

Propui teme generoase aici, de mare actualitate și asta e foarte bine. Dar dezbaterea reală ( xenofobie, UBI, rasism etc) ar trebui să fie în altă parte, acolo unde se si pot lua decizii. Din nefericire, acolo nivelul este atât de redus încat pot garanta de pe acum ca urmeaza o nou serie de rateuri. Vorbind despre UBI ar trebui detaliate implicațiile profunde ale conceptului de munca si cum pierderea valori sociale afecteaza individul. De ex, UBI a funcționat mai puțin în Suedia și Canada, dar mai bine in Indonezia si Niger. De ce oare:)?

Andrei C.'s avatar

Daca bagi UBI in Romania, o țara care traieste din ajutoare sociale, ne-ai nenorocit. La noi cultura lui "sa ne deie statul" e atat de inradacinata, incat oamenii refuza sa munceasca si cand nu au din ce trai - d-apai daca le spui ca le dai chiar "no matter what".

2 more comments...

No posts

Ready for more?